Rozporządzenie umundurowanie policjantów

Dodano:2023-09-05
Kategorie:Blog mundury

Umundurowanie policjantów.
Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.90.738

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 czerwca 2022 r.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 20 maja 2009 r.
w sprawie umundurowania policjantów
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Przepis ogólny

§  1. 
 Rozporządzenie określa:
1) 
umundurowanie, dystynkcje i znaki identyfikacyjne policjantów;
2) 
zasady i sposób noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak;
3) 
normy umundurowania.

Umundurowanie policjantów

§  2.  2 
 Umundurowanie policjantów składa się z ubiorów: służbowego, wyjściowego i ćwiczebnego.
§  3. 
1. 
 Wzory ubioru służbowego policjanta określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
 Wzory ubioru wyjściowego policjanta określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.  3 
 (uchylony).
4. 
 Wzory ubioru ćwiczebnego policjanta określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  4. 
1.  4 
 Beret w kolorze granatowym noszą policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i komórek organizacyjnych właściwych do spraw minersko - pirotechnicznych:
1) 
z oznakami stopni - do ubioru służbowego i wyjściowego;
2) 
bez oznak stopni - do ubioru ćwiczebnego.
2. 
 Beret nosi się lekko przechylony na prawe ucho. Dolna jego krawędź powinna znajdować się na wysokości około 4 cm nad brwią. Prawą krawędź denka beretu opuszcza się w dół nieco ku tyłowi, tak aby nie przysłaniała ucha.
§  5. 
1.  5 
 Czapka gabardynowa jest w kolorze granatowym z otokiem w tym samym kolorze. Rondo czapki zawiera usztywniacz zapewniający regularny owal. Górna część czapki jest zdejmowana. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Rozmiar czapki powinien odpowiadać obwodowi głowy. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi. Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego, w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, oraz policjanci członkowie orkiestr noszą czapkę, której górna część jest w kolorze białym.
2.  6 
 Czapka letnia służbowa z daszkiem typu sportowego jest w kolorze ciemnogranatowym. Na klinach bocznych czapki w ich dolnej części są umieszczone odblaskowe napisy "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonane metodą wgrzewania w materiał. Czapkę letnią nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
3.  7 
 (uchylony).
4.  8 
 Czapka zimowa służbowa typu sportowego jest wykonana z polaru w kolorze ciemnogranatowym z wykończeniem z dzianiny w tym samym kolorze. Czapka posiada doszyty nausznik z polaru, który w zależności od warunków atmosferycznych może być wysunięty lub schowany do wewnątrz. Czapkę zimową nosi się prosto nałożoną na głowę. Dolna krawędź czapki powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
5.  9 
 Czapka zimowa antyterrorysty jest typu sportowego i jest wykonana z dzianiny w kolorze czarnym. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę.
6.  10 
 Furażerka jest w kolorze ciemnogranatowym. Furażerkę nosi się lekko przechyloną w kierunku prawego ucha.
§  6. 
1.  11 
 Guziki zewnętrzne do przedmiotów umundurowania z wizerunkiem orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej są wykonane z metalu w kolorze starego srebra.
2. 
 Guziki wewnętrzne kryte są wykonane bez wizerunku orła.
§  7. 
1.  12 
 Kurtka gabardynowa wyjściowa jest w kolorze granatowym, jednorzędowa, z wykładanym kołnierzem i wykładanymi klapami, zapinana z przodu na cztery guziki. Rękawy kurtki są gładkie. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na przodzie kurtki są cztery kieszenie, po dwie na górze i na dole. Górne kieszenie są naszyte, a dolne są cięte z naszytymi patkami, zapinane na guziki. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej jej dolna krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów - do nasady kciuka. Kurtkę nosi się z koszulą wyjściową i krawatem.
2.  13 
 (uchylony).
3.  14 
 Kurtka służbowa letnia jest w kolorze ciemnogranatowym. Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka posiada dopinany na zamek błyskawiczny kaptur z daszkiem. W szwach bocznych kurtki znajdują się rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny, przystosowane do wkładania i wyjmowania broni służbowej. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na lewej i prawej piersi wszyte są kieszenie wpuszczane, zapinane na zamki błyskawiczne, przykryte karczkiem stanowiącym patki kieszeni. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole kurtki umieszczone są symetrycznie kieszenie wpuszczane z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Patki są wykończone taśmą wypustową odblaskową w kolorze srebrnym. Na lewym rękawie, w górnej części, naszyta jest kieszeń z mieszkami i klapką zapinaną taśmą przyczepną. Na plecach i na patce górnej lewej kieszeni umieszczony jest odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał.
4.  15 
 Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaru jest w kolorze ciemnogranatowym. Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny, kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka posiada dopinany na zamek błyskawiczny kaptur z daszkiem. W szwach bocznych kurtki znajdują się rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny, przystosowane do wkładania i wyjmowania broni służbowej. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na lewej i prawej piersi są naszyte kieszenie nakładane z patką, zapinane taśmą przyczepną. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole przodu kurtki są naszyte dwie kieszenie nakładane z patkami zapinanymi na napy. Na lewym rękawie pomiędzy łokciem a barkiem jest naszyta kieszeń nakładana z patką zapinaną taśmą przyczepną, z wykończeniem wypustką odblaskową. Na plecach i patce lewej górnej kieszeni umieszczony jest odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Na patkach kieszeni i dole kurtki są przyszyte od wewnątrz listwy z taśmami odblaskowymi, które po odpięciu zwiększają widoczność policjanta. Ocieplacz z polaru posiada naszyte naramienniki i może stanowić samodzielny element umundurowania. Ocieplacz po odpięciu rękawów może być używany jako kamizelka.
5.  16 
 (uchylony).
6.  17 
 Kurtka 3/4 z podpinką jest w kolorze błękitnoszarym. Kurtka jest wykonana z tkaniny nieprzemakalnej i ma dopinaną podpinkę. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na bokach kurtki znajdują się dwie wpuszczone kieszenie. Kurtka ma z przodu kryte zapięcie na guziki. Wykrój szyi jest wykończony kołnierzem, do którego jest dopinany kaptur oraz kołnierz z tkaniny futerkowej w kolorze szarym. W okresie zimowym kurtkę nosi się z podpinką i kołnierzem z tkaniny futerkowej. Dopuszcza się noszenie kurtki z rozpiętym górnym guzikiem. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych na czas dojścia do miejsca uroczystości zezwala się na noszenie kaptura.
7.  18 
 Kurtki, o których mowa w ust. 3 i 4, stanowią element ubioru służbowego oraz ubioru ćwiczebnego policjanta.
8.  19 
 Kurtka ochronna jest w kolorze granatowym, z kołnierzem typu stójka, zapinana z przodu na zamek błyskawiczny. Na przodzie kurtki, na dole, są dwie wpuszczane kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. W górnej części rękawów są naszyte kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Z tyłu kurtki i na lewej górnej części przodu kurtki jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Bezpośrednio nad napisem "POLICJA" umieszczonym na przodzie kurtki jest naszyta taśma przyczepna, na której nosi się oznaczenie stopnia.
§  8. 
1. 
 Kamizelka ostrzegawcza jest wykonana z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty duży napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Dopuszcza się uzupełnienie napisu o drugi człon z nazwą specjalizacji lub funkcji. Na górnym lewym przodzie jest naszyty napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle, na prawym górnym przodzie - pas z taśmy odblaskowej. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej.
2. 
 Kamizelkę, o której mowa w ust. 1, nosi się na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań na drogach, w celu poprawienia widoczności policjanta.
3. 
 Kamizelkę, o której mowa w ust. 1, można nosić na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań innych niż wymienione w ust. 2, w celu poprawienia widoczności policjanta.
4. 
 Dopuszcza się noszenie przez policjanta kamizelki, o której mowa w ust. 1, do ubioru cywilnego podczas wykonywania zadań służbowych.
§  9. 
1.  20 
 Koszula służbowa i koszula służbowa letnia są w kolorze ciemnogranatowym. Na lewym rogu kołnierzyka znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, haftowany metodą mechaniczną. Na ramionach koszul są umieszczone naramienniki. Na przodach koszul są naszyte dwie nakładane kieszenie z patkami zapinanymi na guzik. Nad lewą kieszenią jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Koszule nosi się bez krawata, z rozpiętym górnym guzikiem.
2.  21 
 Koszula wyjściowa jest w kolorze białym. Do kurtki wyjściowej nosi się koszulę z krawatem, tak aby górna krawędź kołnierzyka wystawała nieco ponad kołnierz kurtki.
3. 
 Koszulę wyjściową letnią w kolorze białym nosi się z krawatem. Na ramionach koszuli są umieszczone naramienniki. Na przodach koszuli są naszyte nakładane dwie kieszenie z patkami. Dopuszcza się noszenie spinki do krawata w kolorze srebrnym.
4. 
 Koszulka polo z krótkim rękawem jest w kolorze ciemnogranatowym. Kołnierzyk jest wykonany z dzianiny bawełnianej, zapięcie na 3 guziki. Na ramionach są umieszczone naramienniki. Z przodu po lewej stronie jest naszyta kieszeń zewnętrzna z patką zapinaną na guzik. Na plecach, nad patką kieszeni i na obu rękawach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
5. 
 Koszulka z krótkim rękawem T-shirt jest wykonana z dzianiny bawełnianej w kolorze ciemnogranatowym. Na plecach, obu rękawach i na wysokości odpowiadającej lewej górnej kieszeni jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
6.  22 
 (uchylony).
§  10. 
 Krawat w kolorze granatowym nosi się wiązany podwójnym węzłem. Węzeł powinien ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli.
§  11. 
 Kombinezon ochronny letni, dwuczęściowy, w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny nieprzemakalnej. Bluza ma kryte zapięcie przodu na zamek błyskawiczny. Na przodach znajdują się kieszenie nakładane z patkami, dwie na piersiach i dwie w dolnej części bluzy. Na patce górnej lewej kieszeni naszyty jest mały odblaskowy napis "POLICJA". Na ramionach są naszyte naramienniki. Dół bluzy i rękawów jest wykończony ściągaczem. W bokach bluzy są zamki błyskawiczne. Kaptur jest dopinany na guziki. Na plecach znajduje się napis "POLICJA" na żółtym odblaskowym tle. Spodnie typu ogrodniczki na szelki, w przodzie jest zamek błyskawiczny, w szwach bocznych - dwie kieszenie. Na prawym boku na wysokości uda jest naszyta kieszeń z patką. Na wysokości kolan dokoła nogawek naszyta jest taśma odblaskowa w kolorze żółtym. Dół nogawek jest prosty. Kombinezon ochronny letni nosi się do ubioru ćwiczebnego w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
§  11a.  23 
 Kombinezon kontrterrorysty w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny trudnopalnej. Kombinezon jest zapinany z przodu na dwa zamki błyskawiczne, kryte plisą, które są wszyte wzdłuż całej długości kombinezonu i na dole każdej nogawki są zakończone zapięciem na taśmę przyczepną. Do kombinezonu jest dopinany kaptur. Rękawy i nogawki kombinezonu są wykończone patkami pozwalającymi na regulowanie ich obwodu. Na piersiach kombinezonu i na jego nogawkach, na wysokości ud, są naszyte skośnie kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Na rękawach, między łokciem a barkiem, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Z boku kieszeni jest wszyty zamek błyskawiczny. W pasie kombinezonu jest wszyta guma, umożliwiająca dopasowanie kombinezonu do sylwetki.
§  12.  24 
 Mundur ćwiczebny jest dwuczęściowy, w kolorze ciemnogranatowym. Bluza ćwiczebna jest zapinana na guziki, kryte plisą. Kołnierz typu stójka jest zapinany taśmą przyczepną. Na ramionach bluzy są umieszczone naramienniki. W górnej części przodów bluzy są naszyte skośnie kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną oraz kryte kieszenie zapinane na suwak. Na rękawach, między łokciem a barkiem, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Z boku kieszeni jest wszyty zamek błyskawiczny. Na plecach bluzy i patkach kieszeni rękawów jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Bluzę nosi się wyłożoną na spodnie ćwiczebne albo włożoną do nich. Spodnie ćwiczebne mają proste nogawki. Na dole spodni jest wszyta taśma umożliwiająca regulację ich obwodu. Spodnie mają dwie boczne, skośne kieszenie wpuszczane. Na bokach nogawek, w ich górnej części, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na guziki. Na patkach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Spodnie mają szelki przypinane na guziki. Spodnie ćwiczebne nosi się wyłożone na buty.
§  13. 
1. 
 Obuwie jest koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane.
2. 
 Półbuty męskie wyjściowe są z przodu sznurowane.
3. 
 Półbuty służbowe są sznurowane. Cholewki półbutów są zakończone kołnierzem, wypełnionym pianką, a podeszwy półbutów są antypoślizgowe.
4. 
 Trzewiki służbowe, z cholewkami okrywającymi do połowy łydki nóg, są z przodu sznurowane.
5. 
 Trzewiki-botki ocieplane męskie, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
6. 
 Półbuty damskie wyjściowe są bez zapięcia. Obcas typu "słupek" powinien mieć wysokość od 5 do 7 cm.
7. 
 Trzewiki-botki ocieplane damskie, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
8. 
 Buty z wysokimi cholewami są bez zapięcia.
9.  25 
 Trzewiki specjalne są z cholewkami i są z przodu sznurowane. Podeszwa trzewików jest dostosowana do poruszania się w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.
§  14. 
 ( 26 )
1.  27 
 Płaszcz wyjściowy całoroczny jest w kolorze granatowym, jednorzędowy, z wykładanym kołnierzem i wykładanymi klapami, zapinany z przodu na cztery guziki. Rękawy płaszcza są gładkie. Na ramionach płaszcza są umieszczone naramienniki. Z tyłu płaszcza jest wszyty pasek, którego długość jest regulowana, co umożliwia dopasowanie płaszcza do sylwetki. Odległość od podłoża do dolnej krawędzi płaszcza powinna wynosić, w zależności od wzrostu, 42-52 cm. Dolna granica odległości odnosi się do niskiego wzrostu, a górna - do wysokiego. Rękawy płaszcza powinny zakrywać rękawy kurtki, nie sięgając przy opuszczonej ręce dalej niż do nasady palców dłoni. Płaszcz wyjściowy całoroczny nosi się do ubioru wyjściowego.
2. 
 Dopuszcza się noszenie kurtki, o której mowa w § 7 ust. 6, zamiast płaszcza wyjściowego całorocznego.
§  15.  28
1. 
 Pas główny jest w kolorze czarnym. Pas jest wykonany z tkaniny syntetycznej i składa się z dwóch elementów: pasa właściwego i pasa wewnętrznego, który zapobiega przesuwaniu się elementów wyposażenia umieszczonych na pasie właściwym. Pas główny nosi się:
1) 
w podtrzymywaczach spodni:
a) 
służbowych:
 
letnich do trzewików,
 
letnich do półbutów,
 
zimowych,
b) 
ćwiczebnych - przy występowaniu z koszulką z krótkim rękawem T-shirt, koszulką polo z krótkim rękawem oraz z bluzą ćwiczebną włożoną do spodni ćwiczebnych,
c) 
wyjściowych - przy występowaniu w koszuli wyjściowej letniej;
2) 
w podtrzymywaczach spódnicy - przy występowaniu w koszuli wyjściowej letniej;
3) 
na mundurze ćwiczebnym - przy występowaniu w mundurze ćwiczebnym z bluzą ćwiczebną wyłożoną na spodnie ćwiczebne.
2. 
 Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw ruchu drogowego, noszą do ubioru służbowego i wyjściowego z koszulą wyjściową letnią pas główny skórzany w kolorze białym.
3. 
 Dopuszcza się noszenie ubioru ćwiczebnego bez pasa głównego podczas przebywania na terenie jednostki organizacyjnej Policji.
§  16. 
 Półgolf jest w kolorze ciemnogranatowym. Na ściągaczu pod szyją jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą haftu komputerowego. Półgolf jest przeznaczony do użytkowania w okresie jesienno-zimowym jako ocieplenie pod kurtkę lub sweter.
§  17. 
 Rajstopy damskie są koloru beżowego.
§  18. 
 Rękawiczki skórzane letnie i zimowe są koloru czarnego. Rękawiczki zimowe są ocieplane.
§  19. 
1. 
 Spodnie służbowe letnie do półbutów są w kolorze ciemnogranatowym. Nogawki spodni są szerokie i proste. W przednich częściach nogawek znajdują się kieszenie boczne (skośne) wpuszczane, a z tyłu kieszeń wpuszczana z wypustką zapinaną na guzik. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym.
2. 
 Spodnie służbowe letnie do trzewików są w kolorze ciemnogranatowym. Na dole spodni jest wszyta patka umożliwiająca regulację szerokości dołu nogawek. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. W przedniej części spodni na wysokości kolan znajdują się wzmocnienia z tkaniny zasadniczej. Na bokach nogawek są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
3. 
 Spodnie służbowe zimowe są w kolorze ciemnogranatowym. Spodnie mają odpinaną podpinkę. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. Na bokach nogawek są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
4.  29 
 Spodnie wyjściowe są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek spodni są boczne kieszenie. W prawej tylnej części nogawki jest cięta kieszeń zapinana na guzik. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Po bokach paska są naszyte ściągacze zapinane na guzik. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni są naszyte lampasy w kolorze ciemnoniebieskim o szerokości 2,5 cm - dla oficerów Policji albo wszyte wypustki w kolorze ciemnoniebieskim - dla szeregowych Policji, podoficerów Policji i aspirantów Policji. Długość spodni powinna być taka, aby dolna krawędź nogawek z tyłu sięgała 2-2,5 cm powyżej obcasa.
5. 
 Spodnie wyjściowe generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim. Dolna krawędź nogawek powinna sięgać 2-2,5 cm powyżej obcasa.
6. 
 Spodnie noszone do butów z cholewami - bryczesy, dla generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji, są w kolorze ciemnogranatowym. Przy bocznych szwach są naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.
7.  30 
 Spódnica jest w kolorze ciemnogranatowym, o prostym kroju z rozcięciem z tyłu o długości do 15 cm od dolnej jej krawędzi. Dolna krawędź spódnicy powinna sięgać między 5 cm powyżej kolan a 5 cm poniżej kolan. W pasek spódnicy są wszyte podtrzymywacze. Policjant-kobieta nosi spódnicę do ubioru wyjściowego.
8.  31 
 Spódnica dla policjanta-kobiety w stopniu generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji ma naszyte wzdłuż bocznych szwów po dwa lampasy o szerokości 2,5 cm każdy oraz wypustki, w kolorze ciemnoniebieskim.
§  20. 
 Sweter w kolorze ciemnogranatowym jest wykonany z dzianiny, wzmocniony tkaniną na barkach i łokciach. Z tej samej tkaniny są naszyte naramienniki oraz kieszeń z patką na lewej piersi. Na patce jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym. Sweter nosi się wyłożony na pas do ubioru służbowego. W okresie zimowym może być noszony jako element ocieplający pod okrycia wierzchnie.
§  21. 
 Szalik letni i zimowy w kolorze ciemnoniebieskim nosi się pod płaszczem, tak aby jego górna krawędź wystawała nieco ponad kołnierz. W zależności od warunków atmosferycznych szalik zimowy może zakrywać całkowicie odsłoniętą część piersi między klapami płaszcza.
§  22. 
 Skarpetki letnie i zimowe są koloru czarnego lub ciemnogranatowego.
§  23. 
1.  32 
 Sznur galowy jest koloru srebrnomatowego. Nosi się go na prawym ramieniu, przypinając do guzika przyszytego w tym celu pod naramiennikiem kurtki wyjściowej.
2. 
 Sznur galowy generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji składa się z:
1) 
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa;
2) 
splecionego odcinka w formie warkocza z dwoma pojedynczymi sznurkami po obu jego stronach, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do drugiego od góry guzika przodu;
3) 
splecionego odcinka w formie warkocza zakończonego metalowym wisiorkiem, przewieszonego od naramiennika przez tył kurtki wyjściowej pod prawą pachę rękawa i przypiętego na górny guzik przodu.
3. 
 Sznur galowy oficera starszego Policji i oficera młodszego Policji składa się z:
1) 
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa;
2) 
splecionego odcinka w formie warkocza z jednym pojedynczym sznurkiem na dole warkocza, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
4. 
 Sznur galowy aspiranta Policji tworzy spleciony odcinek w formie warkocza i ułożony przy nim jeden pojedynczy sznurek, zakończony metalowym wisiorkiem i przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
5. 
 Sznur galowy podoficera Policji tworzy spleciony odcinek w formie warkocza zakończony metalowym wisiorkiem, przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
6.  33 
 (uchylony).
7.  34 
 (uchylony).

Dystynkcje i znaki identyfikacyjne policjantów

§  24. 
 Policjanci na ubiorach umundurowania oraz na nakryciach głowy noszą dystynkcje i znaki identyfikacyjne.
§  25.  35
1. 
 Dystynkcje na ubiorach umundurowania są w kolorze srebrnym, haftowane mechanicznie na nasuwkach w kolorze granatowym.
2. 
 Dopuszcza się dystynkcje haftowane - ręcznie bajorkiem albo mechanicznie - bezpośrednio na naramiennikach ubioru wyjściowego.
3. 
 Wzory dystynkcji określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  26. 
1. 
 Dystynkcje umieszcza się na:
1) 
naramiennikach:
a) 
kurtki:
 
służbowej letniej,
 
służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru,
 
gabardynowej wyjściowej,
 36 
 (uchylony),
 37 
 (uchylony),
b) 
płaszcza wyjściowego całorocznego,
c) 
kombinezonu ochronnego letniego,
d) 
swetra służbowego,
e) 
koszuli:
 
służbowej,
 
służbowej letniej,
 
wyjściowej letniej,
f) 
koszulki polo z krótkim rękawem,
g) 
ocieplacza z polaru,
h) 38 
 bluzy ćwiczebnej,
i) 39 
 kurtki 3/4 z podpinką;
1a) 40 
 taśmie przyczepnej kurtki ochronnej;
2) 
taśmie otokowej czapki gabardynowej;
3) 41 
 berecie noszonym przez policjanta Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji i komórki organizacyjnej właściwej do spraw minersko-pirotechnicznych.
2.  42 
 Na otoku czapki gabardynowej:
1) 
oficerowie starsi Policji noszą dwa galony o szerokości 5 mm, umieszczone jeden nad drugim, z których jeden jest naszyty na taśmę otokową w jej górnej części;
2) 
oficerowie młodsi Policji noszą jeden galon o szerokości 5 mm, naszyty na taśmę otokową w jej górnej części.
3.  43 
 Policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i komórek organizacyjnych właściwych do spraw minersko-pirotechnicznych noszą dystynkcje na beretach w następujący sposób:
1) 
podoficerowie Policji i aspiranci Policji noszą takie same dystynkcje jak na taśmie otokowej czapki gabardynowej;
2) 
oficerowie młodsi Policji noszą jeden pasek na lewej stronie beretu, o długości 3 cm i o szerokości 5 mm, umieszczony pod kątem 45° w stosunku do dolnej krawędzi beretu, oraz odpowiednią ilość gwiazdek w zależności od posiadanego stopnia; gwiazdki rozmieszcza się w linii prostej nad środkiem paska - prostopadle do jego położenia; pierwszą gwiazdkę umieszcza się w odległości 5 mm od paska do podstawy jej ramion, drugą i następne w odległości 5 mm od wierzchołka ramienia pierwszej gwiazdki do kąta własnego ramion drugiej gwiazdki;
3) 
oficerowie starsi Policji noszą dwa paski o długości 3 cm i szerokości 5 mm w odstępie 4 mm oraz odpowiednią ilość gwiazdek, w zależności od posiadanego stopnia; sposób rozmieszczania pasków i gwiazdek jest taki sam jak dla oficerów młodszych Policji.
§  27.  44
1. 
 Na nakryciach głowy policjanta, o których mowa w § 4 i § 5 ust. 1, 2, 4 i 6, znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej z napisem "POLICJA", zwany dalej "wizerunkiem orła z napisem "POLICJA" ", w kolorze srebrnym, umieszczony na wstędze w kolorze ciemnoniebieskim, który jest:
1) 
wykonany z metalu - na czapce gabardynowej;
2) 
haftowany mechanicznie - na czapce służbowej letniej, czapce służbowej zimowej, berecie i furażerce.
2. 
 Wzór wizerunku orła z napisem "POLICJA" jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  28. 
1. 
 Znakami identyfikacyjnymi policjanta są:
1) 
znak identyfikacji indywidualnej;
2) 
znak identyfikacji imiennej;
3) 
znak rodzaju służby Policji;
4) 45 
 (uchylony);
5) 
napis "POLICJA";
6) 46 
 znak korpusu Policji;
7) 47 
 znak przynależności państwowej.
2.  48 
 Znak identyfikacji indywidualnej ma postać metalowej gwiazdy składającej się z ośmiu pęków promieni mieszczącej się w kole o średnicy 76 mm, w kolorze srebrnym, a w jego górnej części jest umieszczony napis "POLICJA", natomiast w dolnej - wstęga w kolorze ciemnoniebieskim, na której znajduje się numer identyfikacyjny policjanta wyrażony cyframi arabskimi. Nosi się go na środku lewej górnej kieszeni ubioru służbowego i ćwiczebnego, z wyjątkiem okoliczności występowania w pododdziale zwartym.
3.  49 
 Znak identyfikacji imiennej, obejmujący pierwszą literę imienia oraz nazwisko policjanta, w postaci:
1) 
metalowej tabliczki w kształcie prostokąta o szerokości 13 mm i długości 80-100 mm, w kolorze granatowym z obramowaniem w kolorze starego srebra, na której są litery, o wysokości 5 mm i grubości 1 mm, oraz kropka w kolorze starego srebra, z zapięciem umożliwiającym przyleganie do tkaniny wierzchniej,
2) 50 
 taśmy przyczepnej w kształcie prostokąta o szerokości 25 mm i długości 130 mm, w kolorze granatowym, na której znajdują się litery o wysokości 8,5 mm i grubości 1 mm oraz kropka w kolorze srebrnym haftowane mechanicznie

- nosi się na elementach umundurowania, z wyjątkiem gdy policjanci występują w pododdziale zwartym, kompanii reprezentacyjnej Policji i kompanii honorowej Policji.

3a.  51 
 Znak identyfikacji imiennej w postaci:
1) 
metalowej tabliczki - nosi się na kurtce gabardynowej wyjściowej, koszuli wyjściowej letniej, koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej - bezpośrednio nad prawą górną kieszenią;
2) 
taśmy przyczepnej - nosi się na:
a) 
bluzie ćwiczebnej - nad prawą górną kieszenią,
b) 
koszulce polo z krótkim rękawem - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej położeniu lewej górnej kieszeni,
c) 
kurtce służbowej letniej oraz na kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru - na patce prawej górnej kieszeni,
d) 
kurtce ochronnej oraz na ocieplaczu z polaru, jeśli występuje on jako samodzielny element ubioru służbowego - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej napisowi "POLICJA" znajdującemu się po lewej stronie,
e) 
swetrze służbowym - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej położeniu lewej górnej kieszeni.
4.  52 
 (uchylony).
4a.  53 
 Na ubiorze służbowym i ćwiczebnym policjant nosi znak identyfikacji indywidualnej lub znak identyfikacji imiennej.
5.  54 
 Znak rodzaju służby Policji w postaci naszywki w kształcie rombu o wymiarach 104 x 70 mm, w kolorze granatowym, na którym jest obramowanie w kolorze srebrnym oraz umieszczony centralnie symbol ustalony dla danego rodzaju służby Policji, haftowany mechanicznie, nosi się na lewym rękawie kurtki służbowej letniej, kurtki ochronnej i kurtki służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru.
6.  55 
 (uchylony).
7.  56 
 Znak identyfikacyjny "POLICJA" ma postać:
1) 
naszywki w kształcie wycinka koła o szerokości 28 mm i długości 116 mm na górze i 90 mm na dole w kolorze granatowym z napisem "POLICJA" w kolorze srebrnym, haftowanym mechanicznie, znajdującej się na prawym rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego, w odległości 50 mm od wszycia kuli rękawa;
2) 
napisu "POLICJA" w kolorze srebrnym wykonanego na elementach ubioru służbowego i mundurze ćwiczebnym.
7a.  57 
 Znakiem korpusu Policji jest:
1) 
wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej haftowany mechanicznie - dla policjantów w korpusie generałów Policji;
2) 
naszywka w postaci:
a) 
wężyka w kolorze srebrnym haftowanego mechanicznie na taśmie w kolorze granatowym - dla policjantów w korpusie generałów Policji,
b) 
paska haftowanego mechanicznie na taśmie, w połowie załamanego pod kątem 105°, którego wierzchołek jest zwrócony do góry, w kolorze:
 
srebrnym, o szerokości 15 mm - dla policjantów w korpusie oficerów starszych Policji,
 
srebrnym, o szerokości 10 mm - dla policjantów w korpusie oficerów młodszych Policji,
 
ciemnoniebieskim i srebrnym, o szerokości 15 mm - dla policjantów w korpusie aspirantów Policji,
 
ciemnoniebieskim, o szerokości 15 mm - dla policjantów w korpusie podoficerów Policji,
 
ciemnoniebieskim, o szerokości 10 mm - dla policjantów w korpusie szeregowych Policji;
3) 
patka czworokątna o wymiarach 35 x 50 mm w kolorze ciemnoniebieskim, na której znajduje się stylizowany liść palmy w kolorze srebrnym oraz obramowanie haftowane mechanicznie w kolorze srebrnym - dla policjantów w korpusie oficerów Policji albo ciemnoniebieskim - dla policjantów w korpusie aspirantów Policji, podoficerów Policji i szeregowych Policji.
7b.  58 
 Znak korpusu Policji, o którym mowa w ust. 7a:
1) 
pkt 1 i 3 - nosi się na kołnierzu kurtki gabardynowej wyjściowej;
2) 
pkt 2 - nosi się na rękawach kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego, w odległości 8,5 cm od krawędzi rękawa.
7c.  59 
 Znak przynależności państwowej w postaci naszywki w kolorach odpowiadających barwom Rzeczypospolitej Polskiej, o wymiarach 55 x 38 mm, nosi się na lewym rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego, w odległości 10 cm od wszycia kuli rękawa.
8.  60 
 Wzory znaków identyfikacyjnych policjanta określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
9.  61 
 Sposób umieszczenia na ubiorze policjanta znaków identyfikacyjnych policjanta jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

Zasady i sposób noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak

§  29.  62
1. 
 Ubiór służbowy nosi się w czasie wykonywania obowiązków służbowych, z zastrzeżeniem § 32 ust. 1 pkt 2.&a